abc123
  • abc123
a 1.69- ounce bag for $0.75; a 12.69-ounce bag for $3.25; and 3-pound bag for $8.99. Which bag is the best buy? Explain your reasoning. Appr
Mathematics
katieb
  • katieb
See more answers at brainly.com
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get this expert

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this
and thousands of other questions

sid1729
  • sid1729
To compare three things, you have to bring them to the same unit. Your unit for comparison here should be price/ounce. The best bag to buy will the one with the lowest price per ounce of candy. You will have to convert pounds to ounces for the third bag.

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.