A community for students.

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

anonymous

  • 5 years ago

At a local grocery, 26-ounces of a sport drink costs $1.30. What is the price per ounce? A) $0.03 B) $0.05 C) $0.30 D) $2.04

  • This Question is Closed
  1. anonymous
    • 5 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    1.30/26= .05

  2. anonymous
    • 5 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Paige has to make invitation cards for a party. If she can make 18 cards in 2 days, how many cards can she make in 30 days? A) 540 B) 300 C) 270 D) 30

  3. anonymous
    • 5 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    30/2=15 15*18=270 B) 270

  4. anonymous
    • 5 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Cheryl drove 4 hours at a constant rate to travel 160 miles. At what rate did she drive? A) 20 mph B) 35 mph C) 40 mph D) 72 mph

  5. anonymous
    • 5 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    160/4= 40

  6. anonymous
    • 5 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Ralph runs at a constant rate of 3 miles per hour. How long will it take Ralph to run 15 miles? A) 2 hr. B) 3 hr. C) 4 hr. D) 5 hr.

  7. anonymous
    • 5 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    15/3= 5 D) 5 hr.

  8. anonymous
    • 5 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    what grade and math level are you in?

  9. anonymous
    • 5 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    i didnt on my own an i got c grrr i dont get math 7th grade i got intensive math and advance wich makes no sense to me

  10. anonymous
    • 5 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    this is realllly easy stuff. like 3rd grade stuff...

  11. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.