At a local grocery, 26-ounces of a sport drink costs $1.30. What is the price per ounce? A) $0.03 B) $0.05 C) $0.30 D) $2.04

At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get our expert's

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions.

A community for students.

At a local grocery, 26-ounces of a sport drink costs $1.30. What is the price per ounce? A) $0.03 B) $0.05 C) $0.30 D) $2.04

Mathematics
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get this expert

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions

1.30/26= .05
Paige has to make invitation cards for a party. If she can make 18 cards in 2 days, how many cards can she make in 30 days? A) 540 B) 300 C) 270 D) 30
30/2=15 15*18=270 B) 270

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question

Other answers:

Cheryl drove 4 hours at a constant rate to travel 160 miles. At what rate did she drive? A) 20 mph B) 35 mph C) 40 mph D) 72 mph
160/4= 40
Ralph runs at a constant rate of 3 miles per hour. How long will it take Ralph to run 15 miles? A) 2 hr. B) 3 hr. C) 4 hr. D) 5 hr.
15/3= 5 D) 5 hr.
what grade and math level are you in?
i didnt on my own an i got c grrr i dont get math 7th grade i got intensive math and advance wich makes no sense to me
this is realllly easy stuff. like 3rd grade stuff...

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question