anonymous
  • anonymous
At a local grocery, 26-ounces of a sport drink costs $1.30. What is the price per ounce? A) $0.03 B) $0.05 C) $0.30 D) $2.04
Mathematics
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
schrodinger
  • schrodinger
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
anonymous
  • anonymous
1.30/26= .05
anonymous
  • anonymous
Paige has to make invitation cards for a party. If she can make 18 cards in 2 days, how many cards can she make in 30 days? A) 540 B) 300 C) 270 D) 30
anonymous
  • anonymous
30/2=15 15*18=270 B) 270

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

anonymous
  • anonymous
Cheryl drove 4 hours at a constant rate to travel 160 miles. At what rate did she drive? A) 20 mph B) 35 mph C) 40 mph D) 72 mph
anonymous
  • anonymous
160/4= 40
anonymous
  • anonymous
Ralph runs at a constant rate of 3 miles per hour. How long will it take Ralph to run 15 miles? A) 2 hr. B) 3 hr. C) 4 hr. D) 5 hr.
anonymous
  • anonymous
15/3= 5 D) 5 hr.
anonymous
  • anonymous
what grade and math level are you in?
anonymous
  • anonymous
i didnt on my own an i got c grrr i dont get math 7th grade i got intensive math and advance wich makes no sense to me
anonymous
  • anonymous
this is realllly easy stuff. like 3rd grade stuff...

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.