Open study

is now brainly

With Brainly you can:

  • Get homework help from millions of students and moderators
  • Learn how to solve problems with step-by-step explanations
  • Share your knowledge and earn points by helping other students
  • Learn anywhere, anytime with the Brainly app!

A community for students.

Super unleaded gas costs 9 cents more per gallon than regular unleaded gasoline. A service station buys 3,000 gallons of super unleaded and 2,000 gallons of regular unleaded for $8,919. What is the cost per gallon of each kind of gasoline?

Mathematics
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get this expert

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions

Okay this is my second attempt to answer this (this website is running slow for me some reason). So let x= cost per gallon of regular unleaded and let y= cost per gallon of super unleaded. According to your first equation, you could set up an equation like so: y=x+0.09 (since the super unleaded, y, is 9 cents more than regular, x). As for the rest of your question you can set up equation where you setx*2000 to figure out the cost for the regular unleaded and y*3000 to figure out the cost for the super unleaded. Now if you add these together you should get your total cost, $8,919. So 2000*x+3000*y=8919. Since you now have two equations to work with you can use the first one and substitute it into your second equation (so for every y you see in the second equation you can replace it with "x+0.09"). So now your second equation will look like this: 2000x+3000(x+0.09)=8919. Solve for x. Once you find your x value you can go back to the first equation to find your y value.

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question

Other answers:

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question