A community for students.

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

anonymous

  • 5 years ago

how many means to multiply right?

  • This Question is Closed
  1. NY,NY
    • 5 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    what's the problem?

  2. NY,NY
    • 5 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    because how many can mean alot of things

  3. NY,NY
    • 5 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    such as how many are LEFT (subtract)

  4. anonymous
    • 5 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    At keller's bike Rentals, it costs $40 to rent for 9 hours. How many dollars does it cost per hour of bike use?

  5. NY,NY
    • 5 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    i think you have got to set up a proportion

  6. NY,NY
    • 5 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    40 dollars for 9 hours x dollars for 1 hour

  7. NY,NY
    • 5 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    40 x 1 = 40 9x = 40

  8. NY,NY
    • 5 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    does this make sense? im not sure if it's right

  9. anonymous
    • 5 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Cost per hour means cost / hours just like miles per gallon means miles/gallons So... you simply take $40/9 and that is your answer and that is the answer for 1 hour.

  10. NY,NY
    • 5 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    w8, so im right?

  11. NY,NY
    • 5 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    srry, im in middle school =)

  12. anonymous
    • 5 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    so is it 40 dollars per hour?

  13. NY,NY
    • 5 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    no 40 dollars for 9 hrs

  14. anonymous
    • 5 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    ok

  15. NY,NY
    • 5 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    got it?

  16. Preetha
    • 5 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Good Job NY,NY

  17. NY,NY
    • 5 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    lol thank u

  18. anonymous
    • 5 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    i got 4 when i divided 40/9 blexting

  19. NY,NY
    • 5 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    i got 4.4 repeating

  20. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.