anonymous
  • anonymous
Gasoline is about $5 per gallon. You use about 1 1/2 gallons each day driving to and from work. How much should you budget for gasoline over the next month (about 20 workdays)?
Mathematics
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get our expert's

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this
and thousands of other questions.

anonymous
  • anonymous
Gasoline is about $5 per gallon. You use about 1 1/2 gallons each day driving to and from work. How much should you budget for gasoline over the next month (about 20 workdays)?
Mathematics
chestercat
  • chestercat
See more answers at brainly.com
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get this expert

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this
and thousands of other questions

anonymous
  • anonymous
You would need to take 1 1/2 times 20 that would be the number of gallons you would need for the month. You can do this several ways. You can turn 1 1/2 into 1.5 if you know that and take that time 20. You can turn 1 1/2 into an improper fraction which is 3/2 and take that times 20. If you do it this way, take 3 times 20 = 60 and then divide by 2 which is 30 also 1.5 * 20 = 30 So you need 30 gallons of gas. If each gallon costs $5.00 then you need about 30 * 5 dollars for the month which is $150

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.