anonymous
  • anonymous
A store sells a 9 ounce jar of mustard for $1.53 and a 15 ounce jar for $2.55. Is the cost of the mustard porportional the the number of ounces for each jar? Please explain your reasoning. Thanks:)
Mathematics
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
chestercat
  • chestercat
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
anonymous
  • anonymous
Yes, if you divide 9 by 1.53 and 15 by 2.55 you get the same number, therefore the price grows with the number of ounces. :/ Does that make sense?
amistre64
  • amistre64
what is the constant of porportionality?

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.