anonymous
  • anonymous
The company discovered that it costs $30 to produce 2 widgets, $118 to produce 4 widgets, and $766 to produce 10. Find the cost of producing 6 widgets. Use the quadratic function to solve
Mathematics
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
jamiebookeater
  • jamiebookeater
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
anonymous
  • anonymous
You're told the function you should be looking for is quadratic, and you have three (x,y) points to use. The general form of the quadratic is\[y=ax^2+bx+c\]If you substitute each pair of points, you'll end up with three linear equations in the constants, a, b and c. You can then solve these using linear algebra. So, for the first point, (2,30),\[30 = a(2^2)+b(2)+c \rightarrow 30=4a+2b+c\]That's equation 1.
anonymous
  • anonymous
For (4,118),\[118=16a+4b+c\]and for (10,766),\[766=100a^2+10b+c\]
anonymous
  • anonymous
sorry, typo on last one. Should be\[766=100a+10b+c\]

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

anonymous
  • anonymous
Can you take it from here? You use these three equations to solve for a, b and c. Then you can set up your quadratic, and plug in x=6 to get the cost.
anonymous
  • anonymous
probably not. seeing i'm completely confused and my online courses don't really do enough explaining for math.

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.