anonymous
  • anonymous
A health food store sells oatmeal for $3.60 per pound and bran flakes for $4.80 per pound. How many pounds of each should be used to get a mixture of 30 pounds that sells for $4.00 a pound?
OpenStudy Feedback
schrodinger
  • schrodinger
See more answers at brainly.com
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get this expert

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this
and thousands of other questions

anonymous
  • anonymous
I'd say 28, but just guessing.
anonymous
  • anonymous
oops..sorry, wrong
anonymous
  • anonymous
I'd say you need 1.33 times as much oatmeal.

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

anonymous
  • anonymous
I think it is 17 bran and 13 oatmeal.
anonymous
  • anonymous
oops..vice versa....17 oatmeal and 13 bran
anonymous
  • anonymous
Don't ask how I figured it out...4 bags difference somewhere..30 split in half needs 4 more...15-2, 15+2..comes to 17, 13
anonymous
  • anonymous
I went to Rasmussen online for a semester..they gave questions like these, I hated them. They also messed up my Financial Aid and dropped my grades after Disability papers in English....nasty, nasty experience

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.