anonymous
  • anonymous
can anyone help me with solving problems using quadratic functions?
Mathematics
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
jamiebookeater
  • jamiebookeater
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
anonymous
  • anonymous
Like?
anonymous
  • anonymous
this is a question that has been asked. The company discovered that it costs $30 to produce 2 widgets, $118 to produce 4 widgets, and $766 to produce 10 widgets. Using quadratic functions, find the cost of producing 6 widgets.
anonymous
  • anonymous
consider a quadratic formula in the form: \[y=ax^2+bx+c\] where x is the number of widgets, and y is the cost of producing them, we have three points (2,30), (4,118) and (10,766).. substitute in the equation to find a, b and c..

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

anonymous
  • anonymous
when you find a, b and c, all you have to find the cost of producing 6 widgets is to substitute x=6 and find the value of y.. that value is the cost you're looking for.

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.