A community for students.

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

anonymous

  • 5 years ago

The company discovers that it costs $103 to produce 3 widgets, $163 to produce 7 widgets, and $$328 to produce 12 widgets. Using the quadratic function, find the total cost of producing 2 widgets.

  • This Question is Closed
  1. amistre64
    • 5 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    this one?

  2. anonymous
    • 5 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    yes.

  3. anonymous
    • 5 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    i just put up the new question

  4. amistre64
    • 5 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    (3,103) (7,163) (12,328) ok...... -9a +-3b -c =-103 49a + 7b +c = 163 144a +12b +c = 328

  5. amistre64
    • 5 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    you want me to answer this one or that one?

  6. anonymous
    • 5 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    the other one. please!

  7. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.