A community for students.

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

anonymous

  • 5 years ago

A store sells yellow and white hats. The white hats cost $8 more than the yellow ones. In one day the store sold 5 yellow hats and 8 white ones for a total income of $207. How much did each color of hats cost?

  • This Question is Closed
  1. anonymous
    • 5 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    ok, this is a system of equations you first have to make an equation for the price for the white hats, W= Y+8, then an eqn for the total price, 5Y+8W=207, then you subsitute the W eqn into the total price eqn, 5Y+8(Y+8)=207 5Y+8Y+64=207 13Y+64=207 (then subtract 64 on both sides) 13Y=143 Y=11, the price of yellow hats is $11 go back to the W eqn and plug in 11 for Y and add 8, so the price of white hates is $19

  2. anonymous
    • 5 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    *hats

  3. anonymous
    • 5 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Amazing! Thanks!

  4. anonymous
    • 5 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    np :)

  5. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.