a customer buys 4 hot dogs and 5 bags of potato chips for $12 another customer buys 3 hot dog and 4 chips for $9.25. find the cost of each item ,

At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get our expert's

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions.

A community for students.

a customer buys 4 hot dogs and 5 bags of potato chips for $12 another customer buys 3 hot dog and 4 chips for $9.25. find the cost of each item ,

Mathematics
See more answers at brainly.com
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get this expert

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions

let x=number of hot dogs, y=number of bags of potato chips. 4x+5y=12, 3x+4y=9.25. solve these equations simultaneously :)
lets say one hot dog costs x dollars lets say one bag of potato chips costs y dollars. 4 hot dogs cost 4x dollars. 5 bags of chips cost 5y dollars. 4 hot dogs and 5 bags of chips together cost 12 dollars. so, 4x+5y = 12. similarly get the other part in the form of an equation too and solve it for x and y
better assignment of the variables. Letting x = cost, rather than number of dogs and chips. That is already known.

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question

Other answers:

the answer was given each hot dog cause $1.75 and each bag of chips cause $1 each i want to know ow there got this answer
how they got that answer
It has already been explained to you. do you know how to solve two simultaneous equations?
my teacher want us to explain how he got that answer
no i dont
so you dont know how to solve x+y = 5 x-y = 1 for x and y?
i do,
then what is the problem? those are simultaneous equations.
i just want to know how he got $1.75 for the hot dog and $1 for the chips
refer to what I said earlier. lets say one hot dog costs x dollars. how much will 4 hot dogs cost?
4
please help me dont get frustrated with me, i
4 dollars
say one hot dog costs 2 dollars. how much will 4 hot dogs cost?
times 2 by 4
ok good. so if one hot dog costs x dollars, how much will 4 hot dogs cost?
a $ 1
what?
sorry
i am so confuse
if u can please explain to me then we find the solution later i will be so happy, is soon due
answer the question. you dont know how much each hot dog costs. So lets say we assign the variable x to the cost of each hot dog. so one hot dog costs x amount of dollars. suppose you went to the store and purchased one hot dog for x amount of dollars, how much would you have to pay to buy 2 hot dogs?
x dollar
are you sure? that is the cost of one hot dog. what is the cost of 2 hot dogs?
you gave x dollars to purchase one hot dog. you have to give another x dollars to purchase one more hot dog. Is that correct or not?
is correct
okay so to purchase 2 hot dogs, you gave x dollars + another x dollars. so that is 2 times x dollars. Is that correct or not?
correct
so how many x dollars do you need to give to purchase 4 hot dogs?
2x
oh sorry 4X
okay good. so to purchase 4 hot dogs you have to give 4x dollars. similarly, say one bag of chips costs y dollars. how much does it cost to purchase 5 bags of chips?
5dollars
can you please help me with another problem
didn't I just explain this to you? you purchase one bag of chips for y dollars. you have to give another y dollars to purchase one more bag of chips. so how many dollars do you have to give to purchase 5 bags?
thanks for this one, i have another i need help
I have a good piece of advice for you. Do not take math as a major course.
a university theater sold 556 tickets for a play, tickets cost $22 per adult tickets and $ 12 for senior citizen ticket, if the total receipt was 8492, how many senior citizen ticket were sold
i know rite, i am just talking this because i need it to graduate, i dont like math, i am more a science student
I hope you are not a physics student then :)
let say there are a certain number of adult tickets and a certain number of senior citizen tickets. let us say there are A number of adult tickets and S number of senior citizen tickets.
total number of tickets is 556. so A+S =556. each adult ticket costs 22 dollars. so A number of adult tickets cost 22 times A amount of dollars. each senior citizen ticket costs 12 dollars. so S number of senior citizen tickets cost 12 times S amount of dollars. so, 22A+12S =8492. so you have two equations. A+S =556 22A +12S =8492. solve to get S and A
i am a nursing student
so you time 22*12?
why would you do that?
i was trying to use the multiplication sign
I thought you knew how to solve simultaneous equations
oh.. okay. there is a button for equations here: | | v
because you said 22A PLUS 12S = 8492
yes, thats right. but why are you multiplying 12 and 22?
http://www.youtube.com/watch?v=XM7Q4Oj5OTc go through that video and all the other videos in the related videos section. there are many examples
ok thanks
so when we add A+S IT WILL BE 34, ARE WE DIVIDING IT WITH ANYTHING
why is A+S = 34? don't you remember what we assigned the variable A to? A is the NUMBER of adult tickets, NOT the price of each adult ticket. we already know the price is 22.
READ what I posted PROPERLY instead of asking these silly questions. This is starting to get frustrating for me. I have been patiently explaining all this to you.
SORRY AND THANKS FOR UR HELP U HAVE BEEN REALLY PATIANT WITH ME TODAY I REALLY APPRACIATE IT
you are welcome. :) think about these things logically. put yourself in the position of the problem and see what you would do in that situation. what if you were the manager of the theater and you had 556 tickets? what if you made 8492 dollars. How many adult tickets did you sell at 22 dollars per ticket and so on.
THIS IS WHAT I CAME OUT WITH LET ME SAY X FOR ADULT Y FOR S.CITIZEN
X+Y= 556 RIGHT
I saw radar already gave you the answer. save yourself the trouble.
I JUST WANTED TO KNOW IF I AM RIGHT RIGHT
okay, post what you got then
I GOT 372
372 for what?
372 ADULT TICKETS SOLD
372 is wrong. it should be 374
OH ARE U SERIOUS
NOW I KNOW WHERE I MADE THE MISTAKE
THANKS FOR PIONTING THAT OUT FOR ME
no problem. http://www.analyzemath.com/Calculators/Calculator_syst_eq.html

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question