A community for students.

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing


  • 5 years ago

i need help in this problem A company has a variable manufacturing cost of $3 per unit, a variable selling cost of $1 per unit, a fixed manufacturing cost of $100,000 per year, and fixed selling and administrative costs of $60,000 per year. The selling price is $9 per unit. During the year 50,000 units are produced and 42,000 units are sold. A. What is the cost per unit of inventory using variable costing? B. What is the cost per unit of inventory using full costing? C. Prepare an income statement using variable costing (informal work is fine). D. Prepare an income statement using full c

  • This Question is Closed

    Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...


  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.