anonymous
  • anonymous
this problems says write in simplest form can you show me how
Mathematics
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
jamiebookeater
  • jamiebookeater
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
anonymous
  • anonymous
what's your question?
anonymous
  • anonymous
4:10
anonymous
  • anonymous
\[\frac{4}{10}\] To convert a fraction to its simplest form, you've got to divide it into smaller pieces. You must check whether your numerator and denominator can be divided by the same number

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

anonymous
  • anonymous
it is 2 : 5 4 and 10 are both divisible by 2
anonymous
  • anonymous
lol :)
anonymous
  • anonymous
2 and 5 cannot be divided by the same number any further without making them decimals so 2 : 5 is the final answer
anonymous
  • anonymous
yep ^_^
anonymous
  • anonymous
thanks to the both of you
anonymous
  • anonymous
heres one it says write the rate as a fraction inthe lowest terms $28 for 6minutes
anonymous
  • anonymous
np :)
anonymous
  • anonymous
you gain 28$ per 6 minutes, so it's
anonymous
  • anonymous
28/6
anonymous
  • anonymous
28 : 6 divide by 2 = 14 : 3 $14 for 3 minutes
anonymous
  • anonymous
okay i got that this one says what is the unit rate in dollar per hour if $594 is earned in 22
anonymous
  • anonymous
can any body else help me to i got class in a hr iam rushing and need all the help
anonymous
  • anonymous
594 : 22 divide by 2 297 : 11 divide by 11 27 : 1 $ 27 per minute
anonymous
  • anonymous
type as unit rate 408.0miles in 6.8 hours
anonymous
  • anonymous
when a problem says write a ratio fraction in the lowest terms can you give me a good exp
anonymous
  • anonymous
the lowest integer number numerator divided by the lowest integer number denominator
anonymous
  • anonymous
for example 7/3 will stay 7/3 however, in 15/5, both the numerator and denominator are divisible by 5 so it reduces to 3/1 which is 3 In 15/6, the numerator and denominator are divisible by 3 so it reduces to 5/2 Understand it now ?
anonymous
  • anonymous
nope math makes me cry
anonymous
  • anonymous
Are you allowed to use a calculator?
anonymous
  • anonymous
i understand were dividing but it take me alot of time know we cnt use calcus
anonymous
  • anonymous
whats the unit rate for 408.0 miles in 6.8 hours
anonymous
  • anonymous
If you cant use a calculator then can you mentally divide small numbers ( below 20 )
anonymous
  • anonymous
the answer is 60 miles per hour
anonymous
  • anonymous
this problem says determine wether the equation is is a proprotin 102over132?=85over110 would that be x
anonymous
  • anonymous
some i can i keep getting help in math until i get it i really did good in math
anonymous
  • anonymous
in th beging but not now its hard when you beenout of school long
anonymous
  • anonymous
102 / 132 divide by 2 = 51/66 divide by 3 = 17 / 22 for the second one 85/110 divide by 5 = 17/22 As the ratios are equal they are in proportion

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.