anonymous
  • anonymous
Todd wants to buy limes. Which is the best buy? 5 limes for $1 12 limes for $3 4 limes for $0.89 8 limes for $2 Please explain (I think I know how to do this but I just want to cheack ;) ) Is anyone in 6th grade or going. Or that is in Middle school?
Mathematics
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
schrodinger
  • schrodinger
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
anonymous
  • anonymous
does anyone watch happy tree friends? ahahahaha
anonymous
  • anonymous
You should figure out how much each lime costs in each scenario: 5 limes for $1 -> $0.20 per lime (1/5) 12 limes for $3 -> $0.25 per lime (3/12) etc
anonymous
  • anonymous
and no its not a little kid show

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

anonymous
  • anonymous
All you have to do is divide the $ by the number of limes :) and you get the amount per lime. whichever is the better deal gives u your answer! :) does that help? (:
anonymous
  • anonymous
yea that wat i was thinking. thx i <3 fun? are u in middle school??
anonymous
  • anonymous
nope im in high school *points at seld* sophomore!!!! LOL u?
anonymous
  • anonymous
self*
anonymous
  • anonymous
Oh and ever watched spongebob? LOL
anonymous
  • anonymous
well.... im going next year to 6th grade( yes im young like younger than u) but i was wondering how it is
anonymous
  • anonymous
well.... im going next year to 6th grade( yes im young like younger than u) but i was wondering how it is
anonymous
  • anonymous
Oh lol :) Well idk at first ur like ohhh myy gaawwwd im soo nervous but then if u have cool good friends it like watever this is just like normal school ^^ so dont worry :)
anonymous
  • anonymous
:) thx
anonymous
  • anonymous
how do i figure out 4 limes for 0.89
anonymous
  • anonymous
Then you would divide .89 / 4 :)
anonymous
  • anonymous
is 8 limes for $2 25 cents per lime?
anonymous
  • anonymous
Thats wat i did
anonymous
  • anonymous
What? u divided .89 / 4? = .22 cents because you round to the nearest tenth.
anonymous
  • anonymous
okkk thx
anonymous
  • anonymous
weeeellcccoooommeee! :D lol

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.