The following table lists prices for various packages of Tide laundry detergent powder. Find the unit price of each package. Then determine which one is the best buy. 33oz cost $3.69 87oz cost $6.22 131oz cost $10.99 263oz cost $17.99

At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get our expert's

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions.

A community for students.

The following table lists prices for various packages of Tide laundry detergent powder. Find the unit price of each package. Then determine which one is the best buy. 33oz cost $3.69 87oz cost $6.22 131oz cost $10.99 263oz cost $17.99

Mathematics
See more answers at brainly.com
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get this expert

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions

263 oz. cost $17.99
unit price means cost per oz 3.69/33 = .11 6.22/87 = .07 10.99/131 = .08 17.99/263 = .068 so you see the lowest and best buy is 263 oz for 17.99
Ty Mowrey and Dumbcow

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question

Other answers:

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question