A community for students.

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing


  • 4 years ago

Orange juice can be purchased in 2 L cartons or in 600 mL bottles. The 2 L cartons cost 1.50 each and the 600 mL cost 0.60 each. A consumer purchases 73 L of orange juice for a total cost of $57. How many of each container did the consumer buy?

  • This Question is Closed

    Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...


  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.