Can anyone help me with equations?

At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get our expert's

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions.

A community for students.

Can anyone help me with equations?

Mathematics
See more answers at brainly.com
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get this expert

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions

yes
Well we all could if you would ask a question.
A cell phone company offers a plan. The cost of this plan is $30 per month, plus $0.30 for each extra minute used that is not included in the plan. The cost for cell phone use according to this plan is C = 30 + 0.30m, where C is the total cost and m is the number of additional minutes used. (Taxes are already included in these costs and DO NOT need to be calculated or added) a) How much would it cost in a month if you used an extra 100 minutes in addition to the plan? EQUATION QUESTION

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question

Other answers:

sorry
its ok
well...C=30+0.30m m is minutes. so if he used 100 minutes. u plug 100 in for m so then you woould solve this: C=30+0.30(100) tell me what you get when u solve it out..
if you wanted to spend exactly $37.50 on your cell phone bill, how many additional minutes will that allow you to use
woah now.. did u solve for the first one?
yep c=60
good job
ok so now onto the seond one..
well if your equation is C=30+0.30 and C is the total amount. in this case your total amount is 37.50 so u put 37.50 in for C giving u the equation: 37.50=30+0.30m solve and tell me your answer
25m
no no no...
oh i'm mean m=25
37.50=30+0.30m your first step is to subtract 30 on both sides which will give u 7.50=0.30m then u divide by 0.30 on both sides... what do u get?
m=25
correct
anyothers? i have to leave in 7 mins so u might as well ask me now if u want something answered
one more
one summer sangeeta had a paper route and a babysitting job, she made twice as much money babysittin as she did delivering papers. altogether she made $800 that summer. what equation can you use to find how much sangeeta earned delivering papers?
d for delivering b for babysitting
so twice more is times two for babysitiing so 2b and then u add d so 2b+d then the two jobs made 800 soo 2b+d=800
so she makes around 266.66$ in one paper route
yep
alright
thanks!
now i gtg bybye! and please hit the good answer button!!
sure!
thanks!!

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question