Quantcast

Got Homework?

Connect with other students for help. It's a free community.

  • across
    MIT Grad Student
    Online now
  • laura*
    Helped 1,000 students
    Online now
  • Hero
    College Math Guru
    Online now

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

azimazimazim123 Group Title

You pay $4.50 for 9 bagels. What is the unit price?

  • 2 years ago
  • 2 years ago

  • This Question is Closed
  1. PsychoTink Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Unit price would be the price for each one individually. So just divide.

    • 2 years ago
  2. Mrs.Math101 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    9/4.50

    • 2 years ago
  3. JamesJ Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    @psychot, yes. @mrs.m, no.

    • 2 years ago
  4. satellite73 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 2

    price per bagel means \[\text{price}\div \text{number of bagels}\]

    • 2 years ago
  5. azimazimazim123 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    thanks mrs.math

    • 2 years ago
  6. satellite73 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 2

    mrsmath told you how many bagels you can get for a dollar, she computed "bagels per dollar"

    • 2 years ago
  7. satellite73 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 2

    that is not the unit price, it is the reciprocal of the unit price

    • 2 years ago
  8. Mrs.Math101 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    sorry, i meant 4.50/9 =0.5

    • 2 years ago
  9. Mrs.Math101 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    5cents is the unit proce

    • 2 years ago
  10. satellite73 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 2

    psycho tink? qu'est-ce que c'est?

    • 2 years ago
  11. JamesJ Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    No, not 5 cents. 0.5 dollars = 50 cents.

    • 2 years ago
    • Attachments:

See more questions >>>

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.