Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

azimazimazim123

  • 4 years ago

You pay $4.50 for 9 bagels. What is the unit price?

  • This Question is Closed
  1. PsychoTink
    • 4 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Unit price would be the price for each one individually. So just divide.

  2. Mrs.Math101
    • 4 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    9/4.50

  3. JamesJ
    • 4 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    @psychot, yes. @mrs.m, no.

  4. anonymous
    • 4 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    price per bagel means \[\text{price}\div \text{number of bagels}\]

  5. azimazimazim123
    • 4 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    thanks mrs.math

  6. anonymous
    • 4 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    mrsmath told you how many bagels you can get for a dollar, she computed "bagels per dollar"

  7. anonymous
    • 4 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    that is not the unit price, it is the reciprocal of the unit price

  8. Mrs.Math101
    • 4 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    sorry, i meant 4.50/9 =0.5

  9. Mrs.Math101
    • 4 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    5cents is the unit proce

  10. anonymous
    • 4 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    psycho tink? qu'est-ce que c'est?

  11. JamesJ
    • 4 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    No, not 5 cents. 0.5 dollars = 50 cents.

  12. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy