anonymous
  • anonymous
You pay $4.50 for 9 bagels. What is the unit price?
Mathematics
chestercat
  • chestercat
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get this expert

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this
and thousands of other questions

anonymous
  • anonymous
Unit price would be the price for each one individually. So just divide.
anonymous
  • anonymous
9/4.50
JamesJ
  • JamesJ
@psychot, yes. @mrs.m, no.

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

anonymous
  • anonymous
price per bagel means \[\text{price}\div \text{number of bagels}\]
anonymous
  • anonymous
thanks mrs.math
anonymous
  • anonymous
mrsmath told you how many bagels you can get for a dollar, she computed "bagels per dollar"
anonymous
  • anonymous
that is not the unit price, it is the reciprocal of the unit price
anonymous
  • anonymous
sorry, i meant 4.50/9 =0.5
anonymous
  • anonymous
5cents is the unit proce
anonymous
  • anonymous
psycho tink? qu'est-ce que c'est?
JamesJ
  • JamesJ
No, not 5 cents. 0.5 dollars = 50 cents.

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.