Quantcast

A community for students. Sign up today!

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

azimazimazim123

  • 2 years ago

You pay $4.50 for 9 bagels. What is the unit price?

  • This Question is Closed
  1. PsychoTink
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Unit price would be the price for each one individually. So just divide.

  2. Mrs.Math101
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    9/4.50

  3. JamesJ
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    @psychot, yes. @mrs.m, no.

  4. satellite73
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 2

    price per bagel means \[\text{price}\div \text{number of bagels}\]

  5. azimazimazim123
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    thanks mrs.math

  6. satellite73
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 2

    mrsmath told you how many bagels you can get for a dollar, she computed "bagels per dollar"

  7. satellite73
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 2

    that is not the unit price, it is the reciprocal of the unit price

  8. Mrs.Math101
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    sorry, i meant 4.50/9 =0.5

  9. Mrs.Math101
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    5cents is the unit proce

  10. satellite73
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 2

    psycho tink? qu'est-ce que c'est?

  11. JamesJ
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    No, not 5 cents. 0.5 dollars = 50 cents.

  12. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Ask a Question
Find more explanations on OpenStudy

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.