A community for students.

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

anonymous

  • 5 years ago

Which is the best buy? $24.24 for 12 bottles of juice $18.09 for 9 bottles of juice $16.32 for 8 bottles of juice $22.33 for 11 bottles of juice

  • This Question is Closed
  1. anonymous
    • 5 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    The same as the bagel question. Find the unit price of each one ($/# of items).

  2. anonymous
    • 5 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    I'm having difficulty now figuring out which one you'd need then. It should be the one that gives you the most amount at the lowest price, so I'm guessing lowest price then? I know that you start with unit price, hopefully you know the second part or someone else can answer that.

  3. anonymous
    • 5 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    2.02 2.01 2.04 2.03 i think i got the answer

  4. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.