A community for students.

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

anonymous

  • 4 years ago

1.) Calculating the future value of property: Ben Collins plans to buy a house for $220,000. If that real estate is expected to increase in value by 3 percent each year, what will its approximate value be seven years from now?

  • This Question is Closed
  1. anonymous
    • 4 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    After seven years of interest, Ben will pay about $263,479.25. ??

  2. anonymous
    • 4 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    220,000×.03=6,600 220,000 + 6,600 = 226,600 226,000×.03=6,798 226,600+6,798=227,2798 227,2798×.03=6,818.94 227,2798 + 6,818.94 = 234,097.94 234,097.94×.03=7,022.91 234,097.94+7,022.91=241,120.85 241,120.85×.03=7,233.62 241,120.85+7,233.62=248,354.47 248,354.47×.03=7,450.63 248,354.47+7,450.63=255,805.10 255,805.10×.03=7,674.15 255,805.10 + 7,674.15 =263,479.25 Final answer: $263, 479.25

  3. anonymous
    • 4 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    \[A=P(1+i)^{n}\] \[A=220000(1.03)^{7}\] A=270572.2503934714 A = $270,572.25

  4. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.