A community for students.

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

anonymous

  • 5 years ago

Ana bought two melons and one pineapple for $8.96. If she had purchased one melon and two pineapples, she would have spent $1.49 more. What is the price of a melon? a pineapple?

  • This Question is Closed
  1. Mertsj
    • 5 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    2m+p=8.96 m+2p=10.45 m=10.45-2p 2(10.45-2p)+p=8.96 20.90-4p+p=8.96 -3p=-11.94 p=3.98 m=10.45-2(3.98) m=2.49

  2. anonymous
    • 5 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Hello again Mertsj

  3. Mertsj
    • 5 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Hi

  4. anonymous
    • 5 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    you are very helpful now is that answer laid out one after another correct it isn't all bunched up

  5. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.