anonymous
  • anonymous
HELP PLZ I DONT GET IT The bread machine you are interested in costs $100 with tax. The ingredients to make one loaf of bread cost $0.80. What is the rate of cost of one loaf of bread? What is your start up cost (cost of machine)? Write a linear equation, y = mx + b for the total cost.
Mathematics
katieb
  • katieb
See more answers at brainly.com
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get this expert

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this
and thousands of other questions

anonymous
  • anonymous
\[y = .8x+100\]
hoblos
  • hoblos
y=0.8x +100
anonymous
  • anonymous
.8x+100= cost

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

anonymous
  • anonymous
your rate of cost is .8x where x is how many loaves of bread you make. Your startup cost is the amount of the machine $100 so your equation is y=.8x+100
anonymous
  • anonymous
kay you need to form an equation. Remember that in algebra, you use letters or symbols to represent different parts of the equation. In this case, you have a constant. No matter how many slices or loaves of bread you make, you still have to pay $100 for the machine. Any equation for this situation then is going to have to include +$100. If the cost of each loaf of bread is $0.80, your equation will be (for the cost of making loaves of bread): C = $0.80n + 100 Where n is the number of loaves you want. If you want the cost of one loaf, it is simply ($0.80 x 1) + 100 which equals $100.80. If you wanted the cost of two loaves of bread it would be ($0.80 x 2) + 100 which equals $101.60, etc.

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.