anonymous
  • anonymous
A school ordered $600 worth of lightbulbs. Some of the lightbulbs cost $1 each and the other cost $2 each. if twice as many $1 bulbs as $2 bulbs were ordered, how many lightbulbs were ordered altogether?
Mathematics
katieb
  • katieb
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get this expert

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this
and thousands of other questions

Mertsj
  • Mertsj
x=$2 lightbulbs 2x= $1 lightbulbs 2x+2x=600 4x=400 x=150 $2 lightbulbs 2x= 300 $1 lightbulbs Total of 450 lightbulbs

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.