If the power company charges $0.12 per kWh, what is the total cost of running the toaster and the refrigerator for the 10 hour period? Show formula and work.

At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get our expert's

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions.

A community for students.

If the power company charges $0.12 per kWh, what is the total cost of running the toaster and the refrigerator for the 10 hour period? Show formula and work.

Physics
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get this expert

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions

I came up with this E=Pt $0.12kWh = P X 10h P = 83kW but isn't it wrong ?
The energy used is indeed given by your formula, E = P t. So if you put in the power drawn by your toaster and fridge (you didn't give it), which would be given in kilowatts (kW), then you would indeed get a quantity of energy measured in kilowatt-hours (kW h). You could then multiply by the price of that energy from the power company, which is given in dollars per kilowatt-hour, to get the total cost, in dollars. That equation would look something like C = E x R, where C = cost, E = energy, R = price. (I didn't use P for price because you already used it for power.) In cases like this, a little "dimensional analysis" can help. Consider the units of the quantities you have, and the units of the answer you want. You have power (units of kilowatts) and time (units of hours) and price (units of dollars per kilowatt-hour). What you want is total cost (units of dollars). How is it possible to combine the units of what you have to get the units of what you want? dollars = (dollars/kW h) x kW x h That will work. The kW by which you multiply will cancel the kW in the denominator of the fraction, and the h wil do the same for the hours, leaving you with just dollars. So that tells you you're going to want to be multiplying your price by a power and a time.

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question

Other answers:

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question