anonymous
  • anonymous
A store sold towels that cost $5 each at 15% less than the cost. The overhead was 20% of the cost of each towel. WHat was the selling price of each towel? How much more than $150 did the owner lose if 95 toels were sold?
Mathematics
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
schrodinger
  • schrodinger
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
anonymous
  • anonymous
May someone please help me!
Hero
  • Hero
I don't know what overhead means.
anonymous
  • anonymous
Overhead- includes things as advertising, rent, utilities

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

Hero
  • Hero
The selling price shouldn't have anything to do with the overhead
anonymous
  • anonymous
Well that's the question
Hero
  • Hero
Okay, think I get it now.
anonymous
  • anonymous
So he's selling it at 15% less than what he bought it for (why he would do that I have no idea):\[selling price = (1-0.15) \times 5.00 = 0.85 \times 5.00 = 4.25\] So that's you're selling price ($4.25). The overhead (meaning money spent/lost per item by the owner) is 20% of the cost:\[overhead = 0.2 \times 5.00 = 1\] So for every towel, he's also losing $1. When you include the loss from selling the towels below cost, he's losing $1.75 per towel. So to find out how much he lost by selling 95 towels:\[loss = 1.75 \times 95 = 166.25\] They ask how much above $150 he loses, so that would be\[166.25 - 150.00 = 16.25\]
anonymous
  • anonymous
Also, you should click the "Good Answer" button by my name if my answer helps you.

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.