A community for students.

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing


  • 4 years ago

Solving systems story problems... 6 grapefruit cost as much as a dozen oranges. The cost of a dozen grapefruit and two dozen oranges is $12. How much does 1 grapefruit and one orange cost?

  • This Question is Closed
  1. radar
    • 4 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Let x = cost of one grape fruit. then (1/2)x= cost of one orange. Now 12x +24(1/2)x =$12.00 12x +12x =$12.00 24x=$12 x = .50 (fifty cents or .5 dollar) cost of one grapefruit x/2=50/2 = .25 (quarter) for one orange. Verify: 12 (.5) + 24 (.25) = $12 6 + 6 = 12 12=12 checks out

  2. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...


  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.