Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

mathq

  • 4 years ago

Which is the better buy? A. 4-pack of hot dogs for $3.16 B. 8-pack of hot dogs for $6.00

  • This Question is Closed
  1. vengeance921
    • 4 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    B.

  2. Ishaan94
    • 4 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Depends on your Demand or need

  3. mathq
    • 4 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Ok this is math I mean...come on

  4. vengeance921
    • 4 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    In the mathematical sense...I guess it would just mean unit price..

  5. mathq
    • 4 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    yes

  6. .Sam.
    • 4 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 3

    A=1 pack cost 0.79 B=1 pack cost 0.75 Answer B

  7. Ishaan94
    • 4 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    btw the only reason I came here is I read hot dogs

  8. mathq
    • 4 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    funny :)

  9. vengeance921
    • 4 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    So thats B. its 0.75 dollar per hot dog while in option A. its 0.79 dollars so B is cheaper

  10. amitlpu91
    • 4 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    b

  11. Calissa830
    • 4 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    b

  12. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy