Ace school

with brainly

  • Get help from millions of students
  • Learn from experts with step-by-step explanations
  • Level-up by helping others

A community for students.

i need some help with some college algebra. If I have to sell pizza for $15 and the cost of making the pizzas include a fixed cost of $55 and a labor cost of $4. What would the equation be to determine the revenue. Determine the total cost. How many pizzas must be sold to break even.

Mathematics
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get this expert

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions

Your wording is confusing me. Is that a labor cost of $4 per pizza? A fixed cost of $55 per pizza?
you are going to lose money on this venture
oh i see you need to solve \[55+4x=15x\] for x

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question

Other answers:

you get \[55=11x\] \[x=5\]
Cost C (q) = 4q + 55 Revenue R(q) = 15q -> Break even: 15q = 4q + 55 => 11q = 55 Thus q = 55/11 = 5 pizza In order to break even, the quantity sale out need to be at least 5 pizzas.

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question