anonymous
  • anonymous
A 2-lb bag of brown rice costs six dollars. How much would you expect to pay for a 5-lb bag of brown rice, assuming there is no discount for buying a larger bag?
Mathematics
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
katieb
  • katieb
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
anonymous
  • anonymous
Turn the problem into a ratio. So you would have $6/2lb=x/5lb. You then either use algebra or the cross multiplication and divide method to solve. Cross multiply and divide method: You multiply $6 times 5lb to get 30. Then you divide by 2lb to get $15 as your answer. To solve with algebra: Multiply both sides of the equation by 5lb. (5lb)($6)/2lb=(x)(5lb)/5lb This reduces to 30/2=x So x= $15

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.