anonymous
  • anonymous
Salt 3 boxes for $1.99. What is the cost of 16 boxes of salt? Please help me
Mathematics
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
katieb
  • katieb
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
ChrisS
  • ChrisS
If you divide $1.99 by 3, you will get a unit cost for the salt. Once you have that, you can multiply that by 16 to get the cost of 16 boxes.
anonymous
  • anonymous
$9.95 is the answer?
ChrisS
  • ChrisS
That isn't what I got. $1.99/3 is $.6633333333 or 66 and one third cents. Multiply that by 16 and you get $10.61333333 which also leaves a fraction of 1/3 of a cent. Since you can't break up pennies, I would bump the answer up to $10.62. Not quite the normal rounding rule, but again, you can't break a penny up so you'd most likely pay the next increment up.

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

anonymous
  • anonymous
um yeah true.. Thanks you
ChrisS
  • ChrisS
you're welcome

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.