Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

Keyonna

  • 4 years ago

In June, Katherine bought 21 cans of food and 3 bags of litter for a total of $42. In July she spent $60 on 32 cans of food and 4 bags of litter. What is the cost of one bag of litter?

  • This Question is Closed
  1. Keyonna
    • 4 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    In June, Katherine bought 21 cans of food and 3 bags of litter for a total of $42. In July she spent $60 on 32 cans of food and 4 bags of litter. What is the cost of one bag of litter?

  2. kumar2006
    • 4 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    let, the cost of one bag of litter is $x and one can of food $y then, 21y + 3x = 42.........(1) and 32y + 4x = 60...........(2) solving (1) and (2) x= 7 and y = 1 so, the cost of one bag of litter is $7

  3. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy