anonymous
  • anonymous
find the cost per liter of a mixture made from 70l of cranberry juice that cost $1.20 per liter and 130 l of apple juice that cost $0.80 per liter.
Mathematics
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
katieb
  • katieb
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
experimentX
  • experimentX
(701*1.2+130*0.8)/(701+130)
anonymous
  • anonymous
So what is the ans
radar
  • radar
I think that is 70 liter not 701

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

anonymous
  • anonymous
i put L for short so do u have the and
radar
  • radar
Calculate the total liters of the mixture I think that is 70 + 130 liters, but not sure of your numbers.
anonymous
  • anonymous
70L of cranberry juice and 130L of apple juice
experimentX
  • experimentX
yes ... total cost of mixture over total litres of mixture
radar
  • radar
After you get the total number of liters of the mixture figure your cost. As experimentX did in this first post........but please clarify the amount of cranberry juice. O.K. I see you did that, and the cost would be 70 X 1.20= $84.00 plus 130 X .80 =$104. For a total of of $188.00
radar
  • radar
Figure you cost per liter from those totals. Let us know what you got.
anonymous
  • anonymous
before u just pos i just did that then i put 188+200= 388
radar
  • radar
Why did you add? Where did the 200 come from?
radar
  • radar
cost/liter cost per liter is the question?
anonymous
  • anonymous
yes
radar
  • radar
Total cost is $188.00 Total liters is 200 cost per liter is like saying cost divided by liters or $188/200 And I see how you got the 200. That is good.
radar
  • radar
Hint it will be more than .80 but less than 1.20
anonymous
  • anonymous
if i put 188/200 i get 0.94 and if i put 200/188 i get 1.0638 so i still need the ans
radar
  • radar
The 188/200 is the way to go bigbaby05
radar
  • radar
You will be selling this cranberry/ apple juice mixture for .94 dollar (94 cents) per liter, but I would charge a $1.00 for all the trouble mixing it up lol
radar
  • radar
Any further questions?
anonymous
  • anonymous
thanks radar have another ques for u 6+2x do not know how to put the greater or less then sign so 6+2xgreater or less then x-10 Write the solution set in set builder notation and graph it delow
radar
  • radar
Gotta take dog outside, be back
anonymous
  • anonymous
k
radar
  • radar
I don't believe I can not do that, never studied sets. However the less than symbol may be on your compurter by pressing shift key and the , (comma) and the greater than key by pressing shift and . (period). Also by clicking on the leftmost "Equation" beneath the entry box for post you get an editor that can let you put all kinds of neat symbols\[<>\le \ge \neq\] etc.
radar
  • radar
Sorry for the double negative, but can't do that problem, post it and someone will help.
anonymous
  • anonymous
what sign do u use to get the less then greater then symbols not the ones by them self but the third one u did
radar
  • radar
From the equation editor that is provided for you Click | | | here
anonymous
  • anonymous
trying to do the > sign with the line under it
anonymous
  • anonymous
are u there

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.