anonymous
  • anonymous
The shampoo you like to use is on sale. But you only get the lower price if you buy 3 bottles...? ...You want to know how much you'll save What is the formula? s=sales price per bottle r=regular price per bottle c=cost savings
Mathematics
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
chestercat
  • chestercat
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
apoorvk
  • apoorvk
c=3r-3s 3, since you buy 3 bottles. c is the total cost savings.
anonymous
  • anonymous
it will be c= 3(r-s)
Hero
  • Hero
The best way to go about this is to make up a scenario: Suppose shampoo costs $5 per bottle, which would amount to $15 if you purchased thee bottles. However, you can buy 3 bottles for $12 To find the sales price, you would divide $12/3 = $4. So you're basically saving $3 so in essence r = $5 s = $4 c = $3 ($1 per bottle) As for a formula: It will in general be Regular Price - Sales Price = Cost Savings...so r - s = c In this case $5 - $4 = $1 meaning you'll save $1 per bottle.

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

apoorvk
  • apoorvk
nah. but you need to buy 3 bottles remember? @hero
Hero
  • Hero
apoorvk, are you sure you read everything I posted? If you're saving $1 per bottle, and you buy three bottles, $1 times 3 = a total cost savings of $3. I already addressed buying 3 bottles. If you have a better explanation, you should provide one rather than trying to negate mine.
Hero
  • Hero
Okay fine... For three bottles: 3(r - s) = 3c
apoorvk
  • apoorvk
ohkay. i somehow missed the last line. sorry, my bad!
apoorvk
  • apoorvk
but, 'c' is the total savings already, and not the savings per bottle, so i guess just "c=3(r-s)" shall do.
Hero
  • Hero
@apoorvk , you speak too fast r = $5 s = $4 c = $1 3(r - s) = 3c 3(5 - 4) = 3 15 - 12 = 3 3 = 3
Hero
  • Hero
c = $1 in this case I originally posted c = $3 The correct equation stands at 3(r - s) = 3c
apoorvk
  • apoorvk
umm. right, i did speak too fast there. dumb me. apologies once again. silly me!

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.