Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

Jessica22053

  • 4 years ago

A 20-lb bag of dog food costs $21.50. A 30-lb bag of the same dog food costs $32.90. Find each unit price. Then determine the better buy.

  • This Question is Closed
  1. King
    • 4 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    fr 20lb bag::1 unit=215/200=1.075$ fr 30lb bag::1 unit=329/300=1.096666$ so buying 20lb bag is better!!

  2. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy