Open study

is now brainly

With Brainly you can:

  • Get homework help from millions of students and moderators
  • Learn how to solve problems with step-by-step explanations
  • Share your knowledge and earn points by helping other students
  • Learn anywhere, anytime with the Brainly app!

A community for students.

Eliana and her sister are comparing the prices of 2 brans of cereals. Toasty oats costs $2.25 fir a 15-ounce box. Crunchy Oaties costs $390 for a 30-ounce bag. A. What is the price per ounce of the Toasty Oats? B. How much more expensive is Toasty Oats per ounce than Crunchy Oaties

Mathematics
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get this expert

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions

please help

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question

Other answers:

@LoveYou*69 can actually help you? I'd like to see it
I'd also like a box of Crunchy Oaties
ugh please just help i have 11 more questions to finish after this
A) 15¢ B) 2¢ more I think, hero you can tell me if im wrong... thats 3.90 not 390 dollars right? lol
I'm pretty sure you mean $3.90 and not $390
but i need to show work! how do you get that
Hint: \[\frac{2.25 \div 15 }{15 \div 15} = \frac{.15}{1}\]
A) 2.25 / 15 = 0.15 B) 3.90/ 30 = 0.13 so its 2¢ LESS (not more lol i messed up)
Second Hint 3.90 - 2.25 = 1.65
so is b /13 or 1.65?
If you can't figure it out from there, I can't help you
.13*
Hint: b is not .13 but nice try @LoveYou*69
im not its my homework
wait so is b 1.65?
-_- hero so its not 13¢ per ounce for the second box? which would mean QB is 2¢ cause thats how much more the first box per ounce is compared to the second?

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question