Quantcast

Got Homework?

Connect with other students for help. It's a free community.

  • across
    MIT Grad Student
    Online now
  • laura*
    Helped 1,000 students
    Online now
  • Hero
    College Math Guru
    Online now

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

ZyairaBoyd

i need help asap. no time to waist!!! I cannot afford to get this problem wrong!!!

  • one year ago
  • one year ago

  • This Question is Closed
  1. ZyairaBoyd
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    • one year ago
    1 Attachment
  2. brinazarski
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Well, how many feet are in a yard?

    • one year ago
  3. ZyairaBoyd
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    3

    • one year ago
  4. brinazarski
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    So that means company B sells it for a $1 per cubic foot, right?

    • one year ago
  5. ZyairaBoyd
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    i think com b will save more...because of cubic yards but idk how much u will save

    • one year ago
  6. ZyairaBoyd
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    right

    • one year ago
  7. ZyairaBoyd
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    it will take more for com a..just to get cubic yrds

    • one year ago
  8. brinazarski
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Well... if there are three feet in a yard, you'd multiply the cost of company A by 3, correct?

    • one year ago
  9. ZyairaBoyd
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    tht would give me 9

    • one year ago
  10. ZyairaBoyd
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    nvm i lookd at the wrong one

    • one year ago
  11. brinazarski
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    So what would you get, then?

    • one year ago
  12. ZyairaBoyd
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    33

    • one year ago
  13. brinazarski
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Okay, so that's in terms of cents. Also, the answers are in terms of cents, so you'll want to convert company B to cents. So, company A is 33 cents per yard, while company B is 300 cents. Do you know what to do from there?

    • one year ago
  14. ZyairaBoyd
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    No. im completely clueless.. i know it may be easy but math isnt my best buddy

    • one year ago
  15. ZyairaBoyd
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    im struggling and if i dont complete this id hv to retake the class.

    • one year ago
  16. ZyairaBoyd
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    its a whole bunch of mathical problems i must do..this is only the half of it

    • one year ago
  17. brinazarski
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    I know, same here here >< I just happen to get this question. Well, what do you think you should do?

    • one year ago
  18. ZyairaBoyd
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    umm... let me think

    • one year ago
  19. brinazarski
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    The more you think about how to do it, the more you'll memorize and it can become easier

    • one year ago
  20. brinazarski
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Take your time :)

    • one year ago
  21. ZyairaBoyd
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    i have bad mem :\

    • one year ago
  22. ZyairaBoyd
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    well not rlly tht bad but..its hard to rem some stuff like math probs i did yesterday.

    • one year ago
  23. brinazarski
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    With practice, it'll become better. Latin is my best subject, but I used to have to study A LOT for it. When I didn't study in my Freshman year, I got like 75s, maybe 80s if I was lucky. I got into the habit of studying, which improved my memory a lot. This year, Junior year, I don't even study anymore and I get around a 99 on everything. It just became second nature to me. Other topics, however... not as easy :P

    • one year ago
  24. brinazarski
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    For this question, you might be overthinking it. Don't stress, try thinking about it logically :)

    • one year ago
  25. ZyairaBoyd
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Sorry my tech was talkn 2 me

    • one year ago
  26. ZyairaBoyd
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    your right

    • one year ago
  27. brinazarski
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    It's okay :)

    • one year ago
  28. ZyairaBoyd
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    lol i added sub multpied and divided 30 and 300

    • one year ago
  29. ZyairaBoyd
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    multiplied

    • one year ago
  30. ZyairaBoyd
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    got nothing

    • one year ago
  31. brinazarski
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Hmm... apparently, from Googling, a cubic yard is 27 cubic feet. I'm trying to solve it and not getting anything, so that's probably why. The math has to be reworked a bit, then. It's 300 cents for 27 cubic feet, and 11 cents for one cubic foot. If you wanted 27 cubic feet, or a yard, from company A, it would be 297 cents. The reason being, is that... let me draw it out, unless you understand why it's 297 cents?

    • one year ago
  32. ZyairaBoyd
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    u may draw it out

    • one year ago
  33. brinazarski
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    I think the reason a cubic yard is 27 feet is because it's cubic... yes, there are three feet in a yard, but you have to cube that. So, 3^3 = 27.

    • one year ago
  34. ZyairaBoyd
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    oh ok

    • one year ago
  35. ZyairaBoyd
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    i may have to go in a few but ill try to get back on in my nxt class

    • one year ago
  36. ZyairaBoyd
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    idk if id still hv the same question when i log back on to my thing

    • one year ago
  37. brinazarski
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    |dw:1336153659054:dw|

    • one year ago
  38. ZyairaBoyd
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    it may change. nice example drawing

    • one year ago
  39. brinazarski
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Alright then, how many mins you have left? And thanks!

    • one year ago
  40. ZyairaBoyd
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    uplike maybe 9

    • one year ago
  41. ZyairaBoyd
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    um*

    • one year ago
  42. ZyairaBoyd
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    cross multiply?

    • one year ago
  43. brinazarski
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    For now, the answer is Company A, save 60 cents, since you might not have this question. And yes, cross multiply :)

    • one year ago
  44. ZyairaBoyd
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    seems easier when i look at it tht way :\

    • one year ago
  45. brinazarski
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    I can try explaining while you're still here, if you want!

    • one year ago
  46. ZyairaBoyd
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Thanks for your help.

    • one year ago
  47. ZyairaBoyd
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    sure

    • one year ago
  48. ZyairaBoyd
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    i have like 8 or 7 more probs just like it..so id need the help

    • one year ago
  49. ZyairaBoyd
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    and i cnt get anymore wrong or it wont count as completed

    • one year ago
  50. brinazarski
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Find me at your next class for the problems?

    • one year ago
  51. ZyairaBoyd
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Sure.

    • one year ago
  52. ZyairaBoyd
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    my next class is art :3

    • one year ago
  53. ZyairaBoyd
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    it has a computer in there so..id try to get on.

    • one year ago
  54. brinazarski
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    And you're welcome! So, we figured out that company A sold 27 cubic feet, or a cubic yard, for 297 cents. Meanwhile, company B sold the same amount for 300 cents. So, you multiply them by 20, since you want 20 yards of gravel. Then you subtract the answers. So, 20(300) - 20(297) = 60. That's all! Understand?

    • one year ago
  55. brinazarski
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    A fellow art major :)

    • one year ago
  56. ZyairaBoyd
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Yes i get it.

    • one year ago
  57. ZyairaBoyd
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    cool :)

    • one year ago
  58. ZyairaBoyd
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    but just in case i may still ask u to guide me.

    • one year ago
  59. brinazarski
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Like I might've mentioned earlier, I generally suck at math, so I can't guarantee I'll get you the right answer for your next questions >_<;; It's your choice. And okay! I'll be on for a bit

    • one year ago
  60. ZyairaBoyd
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Oh thank you anyway for at least tryn. :D

    • one year ago
  61. brinazarski
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    You're welcome :)

    • one year ago
  62. ZyairaBoyd
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    oooh i got 2 mins left!

    • one year ago
  63. ZyairaBoyd
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    1min

    • one year ago
  64. brinazarski
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Hmm, so if you get back on, are you just going to message me or something? And how long should I wait before getting off?

    • one year ago
  65. ZyairaBoyd
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    not long my art class isnt far

    • one year ago
  66. brinazarski
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    I came on here because I have an SAT II Math level I test tomorrow...I actually took the day off to study ><;;

    • one year ago
  67. ZyairaBoyd
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    unless my teacher says i cant get on

    • one year ago
  68. ZyairaBoyd
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    bye. takes me like 3 mins to get there. or 4

    • one year ago
  69. brinazarski
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    So, about 20 mins, let's say?

    • one year ago
  70. brinazarski
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Ah, you left >< After 20 mins, I 'll just assume your teacher said no. If they say yes before that time, I'll be here

    • one year ago
    • Attachments:

See more questions >>>

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.