anonymous
  • anonymous
Please help me An 18 ounce box of cereal costs $3.60. How much would you expect to pay if you bought the 24 ounce box?
Mathematics
jamiebookeater
  • jamiebookeater
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
jamiebookeater
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get this expert

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this
and thousands of other questions

Kaederfds
  • Kaederfds
$ 4.80
anonymous
  • anonymous
you can do 3.60 divided by 18 to find the amount for each ounce which equals .2 then do .2 times 24 and you get 4.80. You can conclude that the 24 ounces of cereal will cost $ 4.80

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.