Quantcast

Got Homework?

Connect with other students for help. It's a free community.

  • across
    MIT Grad Student
    Online now
  • laura*
    Helped 1,000 students
    Online now
  • Hero
    College Math Guru
    Online now

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

yoyogators Group Title

Please help me An 18 ounce box of cereal costs $3.60. How much would you expect to pay if you bought the 24 ounce box?

  • 2 years ago
  • 2 years ago

  • This Question is Closed
  1. Kaederfds Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    $ 4.80

    • 2 years ago
  2. hreeg97 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    you can do 3.60 divided by 18 to find the amount for each ounce which equals .2 then do .2 times 24 and you get 4.80. You can conclude that the 24 ounces of cereal will cost $ 4.80

    • 2 years ago
    • Attachments:

See more questions >>>

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.