Quantcast

A community for students. Sign up today!

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

yoyogators

  • 2 years ago

Please help me An 18 ounce box of cereal costs $3.60. How much would you expect to pay if you bought the 24 ounce box?

  • This Question is Closed
  1. Kaederfds
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    $ 4.80

  2. hreeg97
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    you can do 3.60 divided by 18 to find the amount for each ounce which equals .2 then do .2 times 24 and you get 4.80. You can conclude that the 24 ounces of cereal will cost $ 4.80

  3. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Ask a Question
Find more explanations on OpenStudy

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.