IsTim
  • IsTim
The total cost, C, in dollars, of operating a factory that produces kitchen utensils is (x)=0.5x^2+40x+8000, where x is the number of items produced, in thousands. Determine the rate of change of the average cost of producing 5000 times. Interpret this value.
Mathematics
chestercat
  • chestercat
See more answers at brainly.com
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get this expert

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this
and thousands of other questions

IsTim
  • IsTim
No work done.
IsTim
  • IsTim
Average cost is $1.64.
anonymous
  • anonymous
Woah. This is something different. Hmm. when u say average cost is 1.64 meaning that is part of the questions. or u worked it out?

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

IsTim
  • IsTim
Worked it out.
IsTim
  • IsTim
I did this from dividing the total cost by the number of items produced.
anonymous
  • anonymous
Hmm i think this questions has a bit of problem in it. Cause it asks for the rate of change of the cost of producing 5000 items. That means you have to take into account the time taken to produce 1 item, which you cannot find given the limited information given in the question. Note: Rate always involves time. So now i have not a clue what the question really wants. Cant really help =x
IsTim
  • IsTim
I have determined the marginal cost of producing 50000 items, and cost of producing 5001st item. Would that help? The rate is also related to the derivative, if that helps with anything. Actually, This have given me a iddea. With the Cost function's derivative help?
anonymous
  • anonymous
Okay looking at your reply i got an idea too. First i stand by my point, using the term 'rate' here is wrong and just serve to confuse. WHat i think the question is getting at is the marginal cost of producing one more item in addition to the 5000 items.
IsTim
  • IsTim
Whoops, 5000, not 50 000
anonymous
  • anonymous
Given (x)=0.5x^2+40x+8000. as the formula for total cost. By differentiating it, you will get the marginal costs Marginal cost, MC = x+40 Substitute x = 5, (Note the questions state that x is the number of items produced in thousands, so is 5 instead of 5000) MC = 5+40 =$45 intepreting it in words, $45 is the additional cost of producing the 5000st unit.

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.