Quantcast

Got Homework?

Connect with other students for help. It's a free community.

  • across
    MIT Grad Student
    Online now
  • laura*
    Helped 1,000 students
    Online now
  • Hero
    College Math Guru
    Online now

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

IsTim Group Title

The total cost, C, in dollars, of operating a factory that produces kitchen utensils is (x)=0.5x^2+40x+8000, where x is the number of items produced, in thousands. Determine the rate of change of the average cost of producing 5000 times. Interpret this value.

  • 2 years ago
  • 2 years ago

  • This Question is Closed
  1. IsTim Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    No work done.

    • 2 years ago
  2. IsTim Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Average cost is $1.64.

    • 2 years ago
  3. tiaph Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Woah. This is something different. Hmm. when u say average cost is 1.64 meaning that is part of the questions. or u worked it out?

    • 2 years ago
  4. IsTim Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Worked it out.

    • 2 years ago
  5. IsTim Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    I did this from dividing the total cost by the number of items produced.

    • 2 years ago
  6. tiaph Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Hmm i think this questions has a bit of problem in it. Cause it asks for the rate of change of the cost of producing 5000 items. That means you have to take into account the time taken to produce 1 item, which you cannot find given the limited information given in the question. Note: Rate always involves time. So now i have not a clue what the question really wants. Cant really help =x

    • 2 years ago
  7. IsTim Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    I have determined the marginal cost of producing 50000 items, and cost of producing 5001st item. Would that help? The rate is also related to the derivative, if that helps with anything. Actually, This have given me a iddea. With the Cost function's derivative help?

    • 2 years ago
  8. tiaph Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Okay looking at your reply i got an idea too. First i stand by my point, using the term 'rate' here is wrong and just serve to confuse. WHat i think the question is getting at is the marginal cost of producing one more item in addition to the 5000 items.

    • 2 years ago
  9. IsTim Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Whoops, 5000, not 50 000

    • 2 years ago
  10. tiaph Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Given (x)=0.5x^2+40x+8000. as the formula for total cost. By differentiating it, you will get the marginal costs Marginal cost, MC = x+40 Substitute x = 5, (Note the questions state that x is the number of items produced in thousands, so is 5 instead of 5000) MC = 5+40 =$45 intepreting it in words, $45 is the additional cost of producing the 5000st unit.

    • 2 years ago
    • Attachments:

See more questions >>>

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.