Quantcast

Got Homework?

Connect with other students for help. It's a free community.

  • across
    MIT Grad Student
    Online now
  • laura*
    Helped 1,000 students
    Online now
  • Hero
    College Math Guru
    Online now

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

janessia Group Title

A baker earns 15¢ profit per glazed doughnut g, and 40¢ profit per jelly doughnut j. If a customer wants to buy no more than a dozen doughnuts and wants to try at least one of each kind, what is the maximum profit the baker can earn? Choose one answer. a. $4.55 b. $4.80 c. $3.30 d. $1.80

  • 2 years ago
  • 2 years ago

  • This Question is Closed
  1. janessia Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Can anyone help?

    • 2 years ago
  2. zepp Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Okay so we can compute that profit: Profit = 15g + 40j Do you get this part?

    • 2 years ago
  3. janessia Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    no i dnt understand any of it to be honest idk even kno how to start this problem this is for my online quiz

    • 2 years ago
  4. janessia Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    do i add those two together? is that wat ur saying?

    • 2 years ago
  5. zepp Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Okay, this guy earn 15 cents for every glazed donut (g) sold, that could be reprensented as 15g, is this part okay?

    • 2 years ago
  6. janessia Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    yes i understand tht so far

    • 2 years ago
  7. zepp Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Great! :) Now, this man doesn't only sell glazed donuts, he also sells jelly, j, and he earns 40 cents of profits per jelly donut, we can write that as 40j, that's cool too?

    • 2 years ago
  8. janessia Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    yes i got tht too!

    • 2 years ago
  9. zepp Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Good! So what this guy is making would be the profit of these two sweets, hence Profit = 15g+40j

    • 2 years ago
  10. janessia Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    ohk got tht so i add those?

    • 2 years ago
  11. zepp Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Yes

    • 2 years ago
  12. zepp Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Now you are asked to get the maximum profit, if the person buy a dozen of donuts, 12, although he wants to eat at LEAST one of them.

    • 2 years ago
  13. zepp Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    but also wants max profits, therefore put 1 donuts of the cheapest, and 11 donuts of the most expensive, is that part clear?

    • 2 years ago
  14. janessia Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    no lol uhm ohk so i multiply 12 by 15? since he gets 15 cents for every doughnut he sells?

    • 2 years ago
  15. zepp Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    No, the customer wants to taste at least of one the donuts, but ALSO make the most profits possible.

    • 2 years ago
  16. janessia Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    soo confusing so i use 11 not 12?

    • 2 years ago
  17. janessia Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    i hope im not annoying u sorry if i am i juss dnt get it.

    • 2 years ago
  18. zepp Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    So put 1 donuts of the cheapest, so he can taste to at least one of each and the rest on the most expensive g is the cheapest, put 1 of g j is the most expensive, put 11 of j; 1+11=12 :D No worries! OpenStudy is a place to learn, the most important is to tell us what you don't understand :)

    • 2 years ago
  19. janessia Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    ohk so he made one donut cheap so he can eat it nd raised the price on the other 11 so he can still make the same amount of money as if he sold 12?

    • 2 years ago
  20. zepp Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Well he wants to make the most profits, exact?

    • 2 years ago
  21. janessia Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    so he wants to make more than wat he wud have?

    • 2 years ago
  22. zepp Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    No no, do you agree with the statement above?

    • 2 years ago
  23. janessia Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    i guess so

    • 2 years ago
  24. janessia Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    yes

    • 2 years ago
  25. zepp Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Good, so the best way for him to make the maximum profit when a customer buy a dozen of donuts(12) is hope they buy 12 of the most expensive, true?

    • 2 years ago
  26. janessia Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    yes

    • 2 years ago
  27. zepp Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    but the customer wants to eat at LEAST one of EACH, and the seller wants to make the MOST profit, if he only put 1 donut of the cheapest, does it satisfies the situation?

    • 2 years ago
  28. janessia Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    yes it does

    • 2 years ago
  29. zepp Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    So he should sell 1 of the cheapest, and 11 of the most expensive (that makes a dozen) so he can make the maximum profit he can get, letting the customer tastes to at least one of each, do you follow me?

    • 2 years ago
  30. janessia Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    so hes taking one of each of the expensive donuts nd making them cheaper so tht the customers can try one of each nd he still will make the most profit

    • 2 years ago
  31. zepp Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    so g=1 and j=11 :)

    • 2 years ago
  32. janessia Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    yes ohk now wat do i do with those?

    • 2 years ago
  33. zepp Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    You plug them in the equation we computed above :D Profit = 15g+40j :D

    • 2 years ago
  34. janessia Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    ohk 15*1+40*11?

    • 2 years ago
  35. zepp Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Excellent! :D Good job :)

    • 2 years ago
  36. zepp Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    And remember those are cents, you have to transform them into dollars to get your answer :)

    • 2 years ago
  37. janessia Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    nd i end up with 15+440?

    • 2 years ago
  38. zepp Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Right!

    • 2 years ago
  39. janessia Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    4.55?

    • 2 years ago
  40. zepp Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    You got your answer!

    • 2 years ago
  41. janessia Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    i did!!???

    • 2 years ago
  42. janessia Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    THANKSSSSSS SO MUCH!!!!

    • 2 years ago
  43. zepp Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Yes! :)

    • 2 years ago
  44. janessia Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    I LOVEEE UU lol

    • 2 years ago
  45. zepp Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    You are welcome :)

    • 2 years ago
    • Attachments:

See more questions >>>

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.