Quantcast

A community for students. Sign up today!

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

ToriHare=Nerd

  • 2 years ago

[6.03] Part 1: For the following system of equations, write your own real world scenario that describes what is happening. Use complete sentences and correct grammar in your scenario. Part 2: Solve the system and explain what the results mean according to your scenario. 2x + y = 10 3x + 4y = 25 Cant think of a real life scenario...Help?

  • This Question is Closed
  1. waterineyes
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    I think: I can buy two mangoes and 1 banana for Rs. 10 (2x + y = 10) And I can buy 3 mangoes and 4 banana for Rs.25 (3x + 4y) = 25)

  2. ToriHare=Nerd
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    No mangoes are bad ill say strawberries

  3. waterineyes
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Yes you can say whatever you like..

  4. ToriHare=Nerd
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    But what is rs?

  5. waterineyes
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    It is just like $...

  6. waterineyes
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    In India, $ is said as Rs..(Rupees)

  7. ToriHare=Nerd
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    oh ok but if you buy 2 strawberry and 1 banana for 10$ and 3 strawberry and 4 bananas for 25$ how do i get the price for each (x and y) do i have to solve the system?

  8. waterineyes
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Yes you have to..

  9. waterineyes
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    By solving you will get price of strawberries and banana..

  10. ToriHare=Nerd
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    ugh ok thanks

  11. waterineyes
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Welcome dear..

  12. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    Search OpenStudy
    • Attachments:

Ask your own question

Ask a Question
Find more explanations on OpenStudy

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.