Quantcast

Got Homework?

Connect with other students for help. It's a free community.

  • across
    MIT Grad Student
    Online now
  • laura*
    Helped 1,000 students
    Online now
  • Hero
    College Math Guru
    Online now

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

ashleymariel

tim has $20.00 to spend on 6 pens. After buying them, he had $8.00. How much did each pen cost?

  • one year ago
  • one year ago

  • This Question is Closed
  1. katiebugg
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 2

    subtract 8 from 20 then divide by 6

    • one year ago
  2. pratu043
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Initial amount of money he had = $20 Balance after buying the pens = $8 So amount of money spent on the pens = 20 - 8 = $12 No. of pens Tim bought = 6 pens So amount spent on each pen = 12/6 = $2

    • one year ago
  3. ashleymariel
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    thank you everyone

    • one year ago
    • Attachments:

See more questions >>>

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.