Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

ashleymariel

  • 3 years ago

tim has $20.00 to spend on 6 pens. After buying them, he had $8.00. How much did each pen cost?

  • This Question is Closed
  1. katiebugg
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 2

    subtract 8 from 20 then divide by 6

  2. pratu043
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Initial amount of money he had = $20 Balance after buying the pens = $8 So amount of money spent on the pens = 20 - 8 = $12 No. of pens Tim bought = 6 pens So amount spent on each pen = 12/6 = $2

  3. ashleymariel
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    thank you everyone

  4. ms1231988
    • one year ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Those pens are expensive

  5. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy