Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

Loujoelou

  • 3 years ago

Walnuts cost $10 per pound and peanuts cost $5 per pound. How many pounds of peanuts would be needed for a 40 pound mixture that sells for $7.75 per pound? How would I set this up in a system of equations again??

  • This Question is Closed
  1. Loujoelou
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    This is what I think it is- 10x+5y=7.75 x+y=7.75

  2. waterineyes
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    x + y = 40 I think..

  3. Loujoelou
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Okay I wasn't so sure if it was that or x+y=40. Thx I"ll try it out to see if I get an answer from my choices :)

  4. waterineyes
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Their mixture is 40: So: x + y = 40 10x + 5y = 7.75 It is better to divide second equation by 5 first: 2x + y = 1.55 Now you have to just subtract them..

  5. Loujoelou
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Tyvm :) I got y=18 and x=22

  6. Loujoelou
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    y=peanuts ; x=walnuts

  7. waterineyes
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Welcome dear..

  8. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy