Quantcast

A community for students. Sign up today!

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

neel001

  • 2 years ago

John wants to rent a tent to go camping. The cost to rent a tent from Woodland Outfitters is a flat rate of $10.00 plus $0.50 for each night the tent is rented. Part a. Let x represent the number of nights John keeps the tent and write a cost function, c(x), for the cost to rent a tent from Woodland Outfitters. Part b. How much will John owe if he uses the tent for five nights?

  • This Question is Closed
  1. neel001
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    need help

  2. Chlorophyll
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    The cost = $10.00 plus $0.50 for each night How do you write the function for cost here?

  3. neel001
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    umm idk

  4. Chlorophyll
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    with x represent the number of nights

  5. neel001
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    yea

  6. Chlorophyll
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    so,...

  7. neel001
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    idk can u explain it to me

  8. neel001
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    n show the work

  9. Chlorophyll
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Suppose you want to buy 2 ice cream at the price of $5 each => how much do you pay?

  10. neel001
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    10

  11. Chlorophyll
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Then same basic concept here: 2 ice cream at the price of $5 each x represent the number of nights and $0.50 for each night Do you see what operation to connect them?

  12. neel001
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    umm idk

  13. neel001
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    im really bad at dis

  14. Chlorophyll
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    What did you do to get 10 ?

  15. neel001
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    add

  16. Chlorophyll
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    How about you want to buy 100 ice creams, then how much do you pay?

  17. neel001
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    200

  18. Chlorophyll
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    How do you get 200?

  19. neel001
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    can answer the question plzz and show the work cuz im in hurry please thank you very much.

  20. neel001
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    add

  21. neel001
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    yes

  22. Denebel
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    @Chlorophyll got a good point there, if you do have 2 ice creams for $5 each you can say 5+5 or 5x2, right? 3 ice creams will cost 5+5+5 or 5x3 4 ice creams will cost 5+5+5+5, which is the same thing as 5x4 100 ice creams will cost 5+5+5+5+.... (till you reach 100) = 5x100 What it the number that is changing when I'm writing it in the multiplication form? Not the 5, but the 2, 3, 4, 100, etc.... right? So you can represent the number of ice creams you buy with a variable, because it is always changing! Let's call that variable x, so the ice cream cost can be represented by 5x. Where x=the # of ice creams you buy. But now, instead of buying ice cream, we're renting a tent. A tent costs $0.50 for each night, so how can you represent how much you will spend if you rent it for x nights?

  23. neel001
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    whoa!! can jux tell me the answer n show the work plzz ik yall cant give like that but plzz im in hurry

  24. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Ask a Question
Find more explanations on OpenStudy

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.