Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

rebecca1233

  • 3 years ago

A 20−pound bag of sugar costs (y + 3) dollars while a 10−pound package costs (y − 3) dollars. If the price per pound of sugar is the same for both packages, the equation below can be used to solve for y. y+3/20 = y-3/10 What is the value, in dollars, of y?

  • This Question is Closed
  1. ash2326
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    We have \[\frac{y+3}{20}=\frac{y-3}{10}\] multiply both sides by 20, can you do it @rebecca1233 ?

  2. rebecca1233
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 2

    which side 10*20?

  3. ash2326
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    \[20\times \frac{y+3}{20}=\frac{y-3}{10}\times 20\]

  4. ash2326
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    could you simplify this?

  5. rebecca1233
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 2

    oh alright, give me a sec (:

  6. rebecca1233
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 2

    i think so

  7. ash2326
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    cool :)

  8. rebecca1233
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 2

    i got 9 am i correct :)

  9. ash2326
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    yes, good work:D did you understand?

  10. rebecca1233
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 2

    yes :)

  11. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy