A 12-ounce bag of birdseed costs $3.12. A 16-ounce bag of birdseed costs $3.84.Which is the better deal? How much money per ounce would you save by buying that size bag instead of the other?

At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get our expert's

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions.

A community for students.

A 12-ounce bag of birdseed costs $3.12. A 16-ounce bag of birdseed costs $3.84.Which is the better deal? How much money per ounce would you save by buying that size bag instead of the other?

Mathematics
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.

Get this expert

answer on brainly

SEE EXPERT ANSWER

Get your free account and access expert answers to this and thousands of other questions

Well consider this, if a 12 ounce bag costs 3.12, if you divide these you will get the price per ounce. 3.12/12 = $0.26 However, in the second question you want to buy a 16 ounce bag at 3.84, when you divide that you get, 3.84/16 = $0.24 If you get the 16 ounce bag, you are paying at $0.24, which means you save 2 cents per ounce. Multiply by 16, and you get $3.2 dollars. Which means you have saved $3.2. You have saved more than enough to buy another 12 ounce bag lol.
thxx :)
the answer is 2 cents right

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question

Other answers:

yeah 2 cents per ounce.
IM CONFUSED LOL HOLD UPP.what is the better deal? How much money per ounce would you save by buying that size bag instead of the other?
Ok look. If you buy the 16 ounce package, you have a smaller price per ounce when compared to the 12 ounce package. So you want to buy the 16 ounce package because you will pay 24 cents per ounce, rather than 26 cents. The difference is 2 cents.
SO... what is the better deal? the 16 ounce package. How much money per ounce would you save by buying that size bag instead of the other? 2 cents per ounce
Yes that is right :)
thx
you're welcome ;)
i got 2 go so i will see u 2morrow i think

Not the answer you are looking for?

Search for more explanations.

Ask your own question