Quantcast

Got Homework?

Connect with other students for help. It's a free community.

  • across
    MIT Grad Student
    Online now
  • laura*
    Helped 1,000 students
    Online now
  • Hero
    College Math Guru
    Online now

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

partyrainbow276 Group Title

A 12-ounce bag of birdseed costs $3.12. A 16-ounce bag of birdseed costs $3.84.Which is the better deal? How much money per ounce would you save by buying that size bag instead of the other?

  • one year ago
  • one year ago

  • This Question is Closed
  1. gezimbasha Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Well consider this, if a 12 ounce bag costs 3.12, if you divide these you will get the price per ounce. 3.12/12 = $0.26 However, in the second question you want to buy a 16 ounce bag at 3.84, when you divide that you get, 3.84/16 = $0.24 If you get the 16 ounce bag, you are paying at $0.24, which means you save 2 cents per ounce. Multiply by 16, and you get $3.2 dollars. Which means you have saved $3.2. You have saved more than enough to buy another 12 ounce bag lol.

    • one year ago
  2. partyrainbow276 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    thxx :)

    • one year ago
  3. partyrainbow276 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    the answer is 2 cents right

    • one year ago
  4. gezimbasha Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    yeah 2 cents per ounce.

    • one year ago
  5. partyrainbow276 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    IM CONFUSED LOL HOLD UPP.what is the better deal? How much money per ounce would you save by buying that size bag instead of the other?

    • one year ago
  6. gezimbasha Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Ok look. If you buy the 16 ounce package, you have a smaller price per ounce when compared to the 12 ounce package. So you want to buy the 16 ounce package because you will pay 24 cents per ounce, rather than 26 cents. The difference is 2 cents.

    • one year ago
  7. partyrainbow276 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    SO... what is the better deal? the 16 ounce package. How much money per ounce would you save by buying that size bag instead of the other? 2 cents per ounce

    • one year ago
  8. gezimbasha Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Yes that is right :)

    • one year ago
  9. partyrainbow276 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    thx

    • one year ago
  10. gezimbasha Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    you're welcome ;)

    • one year ago
  11. partyrainbow276 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    i got 2 go so i will see u 2morrow i think

    • one year ago
    • Attachments:

See more questions >>>

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.