anonymous
  • anonymous
A 12-ounce bag of birdseed costs $3.12. A 16-ounce bag of birdseed costs $3.84.Which is the better deal? How much money per ounce would you save by buying that size bag instead of the other?
Mathematics
  • Stacey Warren - Expert brainly.com
Hey! We 've verified this expert answer for you, click below to unlock the details :)
SOLVED
At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident, similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi, id est laborum et dolorum fuga. Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere possimus, omnis voluptas assumenda est, omnis dolor repellendus. Itaque earum rerum hic tenetur a sapiente delectus, ut aut reiciendis voluptatibus maiores alias consequatur aut perferendis doloribus asperiores repellat.
schrodinger
  • schrodinger
I got my questions answered at brainly.com in under 10 minutes. Go to brainly.com now for free help!
anonymous
  • anonymous
Well consider this, if a 12 ounce bag costs 3.12, if you divide these you will get the price per ounce. 3.12/12 = $0.26 However, in the second question you want to buy a 16 ounce bag at 3.84, when you divide that you get, 3.84/16 = $0.24 If you get the 16 ounce bag, you are paying at $0.24, which means you save 2 cents per ounce. Multiply by 16, and you get $3.2 dollars. Which means you have saved $3.2. You have saved more than enough to buy another 12 ounce bag lol.
anonymous
  • anonymous
thxx :)
anonymous
  • anonymous
the answer is 2 cents right

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.

More answers

anonymous
  • anonymous
yeah 2 cents per ounce.
anonymous
  • anonymous
IM CONFUSED LOL HOLD UPP.what is the better deal? How much money per ounce would you save by buying that size bag instead of the other?
anonymous
  • anonymous
Ok look. If you buy the 16 ounce package, you have a smaller price per ounce when compared to the 12 ounce package. So you want to buy the 16 ounce package because you will pay 24 cents per ounce, rather than 26 cents. The difference is 2 cents.
anonymous
  • anonymous
SO... what is the better deal? the 16 ounce package. How much money per ounce would you save by buying that size bag instead of the other? 2 cents per ounce
anonymous
  • anonymous
Yes that is right :)
anonymous
  • anonymous
thx
anonymous
  • anonymous
you're welcome ;)
anonymous
  • anonymous
i got 2 go so i will see u 2morrow i think

Looking for something else?

Not the answer you are looking for? Search for more explanations.