Quantcast

A community for students. Sign up today!

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

partyrainbow276

  • 2 years ago

A 12-ounce bag of birdseed costs $3.12. A 16-ounce bag of birdseed costs $3.84.Which is the better deal? How much money per ounce would you save by buying that size bag instead of the other?

  • This Question is Closed
  1. gezimbasha
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Well consider this, if a 12 ounce bag costs 3.12, if you divide these you will get the price per ounce. 3.12/12 = $0.26 However, in the second question you want to buy a 16 ounce bag at 3.84, when you divide that you get, 3.84/16 = $0.24 If you get the 16 ounce bag, you are paying at $0.24, which means you save 2 cents per ounce. Multiply by 16, and you get $3.2 dollars. Which means you have saved $3.2. You have saved more than enough to buy another 12 ounce bag lol.

  2. partyrainbow276
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    thxx :)

  3. partyrainbow276
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    the answer is 2 cents right

  4. gezimbasha
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    yeah 2 cents per ounce.

  5. partyrainbow276
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    IM CONFUSED LOL HOLD UPP.what is the better deal? How much money per ounce would you save by buying that size bag instead of the other?

  6. gezimbasha
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Ok look. If you buy the 16 ounce package, you have a smaller price per ounce when compared to the 12 ounce package. So you want to buy the 16 ounce package because you will pay 24 cents per ounce, rather than 26 cents. The difference is 2 cents.

  7. partyrainbow276
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    SO... what is the better deal? the 16 ounce package. How much money per ounce would you save by buying that size bag instead of the other? 2 cents per ounce

  8. gezimbasha
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Yes that is right :)

  9. partyrainbow276
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    thx

  10. gezimbasha
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    you're welcome ;)

  11. partyrainbow276
    • 2 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    i got 2 go so i will see u 2morrow i think

  12. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Ask a Question
Find more explanations on OpenStudy

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.