Quantcast

Got Homework?

Connect with other students for help. It's a free community.

  • across
    MIT Grad Student
    Online now
  • laura*
    Helped 1,000 students
    Online now
  • Hero
    College Math Guru
    Online now

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

jgurl.3958 Group Title

HELP!!! Directions: Use the 4 step process for the following problems. (including let statement). 2. Kerri spent $8.00 on lemonade stand and charged $0.50 per lemonade. If she made a profit of $20.00, how many lemonades did Kerri sell? 3. A batting cage charges $4.00 for admissions and $3.00 for a bucket of baseballs. If Ed cannot spend more than $16.00, how many buckets of baseballs could he buy? 4. Suppose you earn $5.85 per hour working as a part-time dry cleaner. You need to earn $100.00. How many full hours do you need to earn the money? And more.

  • one year ago
  • one year ago

  • This Question is Closed
  1. jgurl.3958 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    5. Suppose you have $15.00 to plant a vegetable garden. If you spend $6.00 on seeds, how many packs of vegetable plants could you buy for $0.75 each? 6. The SGA makes a profit of $126.00 selling bags of popcorn. If their expenses were $22.50, how many $1.50 bags of popcorn did he sell? Use mathematics to justify your answer. 7. The Tiger's basketball team scored 87 points in their 1st game, 68 points in their 2nd game, and 95 points int heir 3rd game. How many points must they score in their 4th game to have an average of 85 points? Use mathematics to justify your answer. 8. Marly bought an iPod shuffle for $85.00 and pays $1.29 per (x) song. - Write a expression to represent the amount of money spent on her iPod shuffle. - How much would it cost to to purchase an iPod and 8 songs? Use mathematics to explain your answer. - If she spends $109.51 on her iPod and some songs, how many songs did she buy? Use mathematics to justify your answer.

    • one year ago
  2. theEric Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    What's the four step process?

    • one year ago
  3. jgurl.3958 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Step 1: Understand the problem. Sometimes the problem lies in understanding the problem. If you are unclear as to what needs to be solved, then you are probably going to get the wrong results. In order to show an understanding of the problem, you, of course, need to read the problem carefully. Sounds simple enough, but some people jump the gun and try to start solving the problem before they have read the whole problem. Once the problem is read, you need to list all the components and data that are involved. This is where you will be assigning your variable. Step 2: Devise a plan (translate). When you devise a plan (translate), you come up with a way to solve the problem. Setting up an equation, drawing a diagram, and making a chart are all ways that you can go about solving your problem. In this tutorial, we will be setting up equations for each problem. You will translate them just like we did in Tutorial 2: Algebraic Expressions and Tutorial 5: Properties of Real Numbers. Step 3: Carry out the plan (solve). The next step, carry out the plan (solve), is big. This is where you solve the equation you came up with in your 'devise a plan' step. The equations in this tutorial will all be linear equations. If you need help solving them, by all means, go back to Tutorial 7: Linear Equations in One Variable and review that concept. Step 4: Look back (check and interpret). You may be familiar with the expression 'don't look back'. In problem solving it is good to look back (check and interpret).. Basically, check to see if you used all your information and that the answer makes sense. If your answer does check out, make sure that you write your final answer with the correct labeling.

    • one year ago
  4. theEric Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    2. Kerri spent $8.00 on lemonade stand and charged $0.50 per lemonade. If she made a profit of $20.00, how many lemonades did Kerri sell? Do we understand this problem?

    • one year ago
  5. theEric Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    For me, I understand Having to pay $8 for a lemonade stand, and selling each lemonade for $.50, but profit is a stretch. Same for you?

    • one year ago
  6. jgurl.3958 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    yes. Would the equation be let s = lemonades 20=8=.5s ?

    • one year ago
  7. JakeV8 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    profit will be the amount you make from lemonades minus the amount the stand costs. The amount you make will depend on how many you sell times the price of each.

    • one year ago
  8. JakeV8 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Ok, I'm jumping the gun I guess. Understand the problem. Know how the "things that matter"... how much are you selling lemonade for? How much did your stand cost? How much profit did you make? What information do you not know yet that you need to know?

    • one year ago
  9. JakeV8 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    what I put about profit is "devising a plan"

    • one year ago
  10. jgurl.3958 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    so 20=.5s-8 ?

    • one year ago
  11. jgurl.3958 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    i got it

    • one year ago
  12. theEric Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    That's what I got! We had to understand what profit is to go on! Now we're understanding the problem AND creating and equation :)

    • one year ago
  13. theEric Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    So, as long as you understand all that you've done, we can continue to solving.

    • one year ago
  14. jgurl.3958 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    I understand it

    • one year ago
  15. theEric Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Nice! Have you solved for s yet?

    • one year ago
  16. jgurl.3958 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    yes

    • one year ago
  17. jgurl.3958 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    next: 3. A batting cage charges $4.00 for admissions and $3.00 for a bucket of baseballs. If Ed cannot spend more than $16.00, how many buckets of baseballs could he buy?

    • one year ago
  18. JakeV8 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    @jgurl.3958, @theEric is all over this one :) Pay attention... I will too :)

    • one year ago
  19. theEric Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    \[20=.5s-8\]\[20-8=12=.5s\]\[\frac{12}{\frac{1}{2}}=12*2=24=s\]

    • one year ago
  20. theEric Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Thank you, @JakeV8 ! Feel free to interject at any time! :)

    • one year ago
  21. jgurl.3958 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    wait, i got the next one too. so now: 4. Suppose you earn $5.85 per hour working as a part-time dry cleaner. You need to earn $100.00. How many full hours do you need to earn the money? And more.

    • one year ago
  22. JakeV8 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    @jgurl.3958 make sure you provide responses for each of the 4 steps... you seem to be jumping ahead, which is fine if you get the idea and can do the rest on your own, but the point of the exercise is to make you go in an orderly fashion through these tried-and-true steps of problem solving... They want you to do problem solving like they talk about fire drills... "walk calmly to the door and out of the building" NOT like, "hey!! I can jump to safety!! Wheee! (crash)"

    • one year ago
  23. JakeV8 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    you may "see" instantly how to solve these, but the point is that jumping right in can lead to silly errors... follow the steps and you can't miss!

    • one year ago
  24. theEric Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    So part-time dry cleaner doesn't really matter... So I understand getting $5.85 per hour; each hour you get $5.85. And I understand getting $100. And we need to understand how to get there. Haha, nice metaphor, @JakeV8 !

    • one year ago
  25. jgurl.3958 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    @JakeV8, you are right, the thing is I get the problems but not how to write them or solve them sometimes.

    • one year ago
  26. jgurl.3958 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    I have the answer to this problem: h=17.09 but the problem says full hours, so would the answer be jus h=18 hours?

    • one year ago
  27. JakeV8 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    You are lucky then.... some people have a hard time seeing it. Just need to develop the discipline to set it up correctly (don't ignore stuff that matters, but do ignore stuff that doesn't), pick the appropriate plan or math technique, then check your answers and think about whether it makes any sense at all.

    • one year ago
  28. jgurl.3958 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    ok

    • one year ago
  29. theEric Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    I still agree with all that JakeV8 says.

    • one year ago
  30. theEric Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    So the four step method seems to set up a framework that will hopefully guide people to understanding the whole picture.

    • one year ago
  31. JakeV8 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Part 4: Check and interpret. 17.09 is the math answer, but when you interpret, you realize that your boss will not allow you to leave after 0.09 hours...less than 6 minutes into your 18th hour of work... and even though 17.09 is the closest full hour, 17 hours at 5.85 per hour isn't enough to make $100. Need to round up to 18 full hours, even though you will make slightly more than $100.

    • one year ago
  32. jgurl.3958 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    ok. next 5. Suppose you have $15.00 to plant a vegetable garden. If you spend $6.00 on seeds, how many packs of vegetable plants could you buy for $0.75 each?

    • one year ago
  33. theEric Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Your teacher might be going for that, or maybe not! But I'd include both 18 hours and 17.09 hours if that was the answer.

    • one year ago
  34. JakeV8 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    yes, I agree with @theEric as long as you can provide both answers AND your reasoning. A lot of these classes seem to make you submit a single answer with no reasoning... then you just have to pick the best approach you can. There is no objectively correct answer between 17.09 and 18... it just depends on the assumptions the problem-author made when setting it up.

    • one year ago
  35. jgurl.3958 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    ok

    • one year ago
  36. JakeV8 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    On #5, what info do you need to find? What will your plan be?

    • one year ago
  37. jgurl.3958 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    so first i know that I have $15.00, I can spend $6.00 on seeds and I want to know how many packs of veggie plants I can buy at $0.75 each. So far I have: let p= veggie plants

    • one year ago
  38. JakeV8 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    good start

    • one year ago
  39. theEric Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    1. I admire your willingess to learn and work this out. 2. Now I'll get back to the problem.

    • one year ago
  40. JakeV8 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    @jgurl.3958 can you "devise a plan" and come up with the equation for how many plants, p, you can buy if you start with $15, and then spend $6 on seeds? You also know each plant costs $0.75

    • one year ago
  41. jgurl.3958 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    15=6+.75p ????

    • one year ago
  42. JakeV8 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    hint: whenever you have an "each" situation, it is often looking at multiply the "number of things" times the "amount each" like "cups of lemonade" times "50 cents each"

    • one year ago
  43. theEric Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Sorry if I'm slow. Either OpenStudy or connection is being slow and making it difficult to type. I might restart my computer..

    • one year ago
  44. JakeV8 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    yes, that works :) Good job. You could have also said 15-6 = 0.75p which would be the same result as yours Your plan is "$6 plus "p" plants at 0.75 each" must equal $15 My plan was the almost the same, but I said "start with 15, spend 6 on seeds to leave 9, and then divide 9 by the price per plant, 0.75. Bottom line, your plan is great... please continue :)

    • one year ago
  45. jgurl.3958 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    got it. last question: 6. The SGA makes a profit of $126.00 selling bags of popcorn. If their expenses were $22.50, how many $1.50 bags of popcorn did he sell? Use mathematics to justify your answer.

    • one year ago
  46. JakeV8 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    this one is almost identical to the lemonade question...

    • one year ago
  47. jgurl.3958 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    so 126=1.5p-22.5 ?

    • one year ago
  48. JakeV8 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    nicely done... now solve for p

    • one year ago
  49. jgurl.3958 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    ok

    • one year ago
  50. JakeV8 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    @jgurl.3958 all good?

    • one year ago
  51. theEric Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    :)

    • one year ago
    • Attachments:

See more questions >>>

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.