Quantcast

Got Homework?

Connect with other students for help. It's a free community.

  • across
    MIT Grad Student
    Online now
  • laura*
    Helped 1,000 students
    Online now
  • Hero
    College Math Guru
    Online now

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

Claire4christ Group Title

Can someone help me with this. A mixture of 30 lbs. of candy sells for $1.10 a pound. The mixture consists of chocolates worth $1.50 a pound and chocolates worth 90¢ a pound. How many pounds of each kind were used to make the mixture? ___ lbs. of $1.50 chocolates and ____ lbs. of 90¢ chocolate

  • one year ago
  • one year ago

  • This Question is Closed
  1. baldymcgee6 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    okay, so the bag of 30 lb candy will cost how much total?

    • one year ago
  2. Claire4christ Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    1.10

    • one year ago
  3. baldymcgee6 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    the candy is worth 1.10 per lb, we have 30lbs of it, so therefore, 30lb * $1.10 per lb = $33.00

    • one year ago
  4. baldymcgee6 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Does that part make sense?

    • one year ago
  5. Claire4christ Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    15x+33=270-9x

    • one year ago
  6. Claire4christ Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    yes it does

    • one year ago
  7. baldymcgee6 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    lets try it this way, x + y = 30 lb $1.5x + $0.90y = $33.00

    • one year ago
  8. baldymcgee6 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Does that part now make sense?

    • one year ago
  9. Claire4christ Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    yes

    • one year ago
  10. baldymcgee6 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Do you know how to solve it?

    • one year ago
  11. Claire4christ Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    are we solving for x

    • one year ago
  12. baldymcgee6 Group Title
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Well, we have to equations, we will use the method of sub substitution to solve them. Since we have two unknowns (x and y), we need two equations to solve the system. x + y = 30 lb Solve for x x = 30 - y Now we know what x is in terms of y, so lets sub that into our second equation. $1.5y + $0.90x = $33.00 $1.5y + $0.90(30 - y) = $33.00 Now we must solve for y

    • one year ago
    • Attachments:

See more questions >>>

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.