Quantcast

Got Homework?

Connect with other students for help. It's a free community.

  • across
    MIT Grad Student
    Online now
  • laura*
    Helped 1,000 students
    Online now
  • Hero
    College Math Guru
    Online now

Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

HorseCrazyGirlForever

Billy buys a case of 36 biscuits for $5.76 and a case of 42 sausage patties for $9.24 to stock the concession stand for breakfast. If plain biscuits are sold for .50 cents and sausage biscuits for $1.00, how much money does the concession stand make on the sale of a plain biscuit? How much money does the concession stand make on the sale of a sausage biscuit?

  • one year ago
  • one year ago

  • This Question is Closed
  1. HorseCrazyGirlForever
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    At the end of breakfast serving time, the concession stand sells all remaining plain biscuits for 25 cents and the remaining sausage biscuits for 50 cents. Is the concession stand still making money on the sale of the discounted biscuits? If so, how much does the concession stand make on the sale of a discounted plain biscuit? On the sale of a discounter sausage biscuit?

    • one year ago
  2. HorseCrazyGirlForever
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Lets start with the first one.

    • one year ago
  3. HorseCrazyGirlForever
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Oh. I am so sorry about that! Do you want me to close this topic and ask one question at a time?

    • one year ago
  4. Chlorophyll
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Plain biscuit: Expense: 36 biscuits for $ 5.76 Sale : 36 * $.50 = $18 => Profit = Sale - Expense = .... ? @HorseCrazyGirlForever Can you fill in ?

    • one year ago
  5. HorseCrazyGirlForever
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    They make .34 cents on each plain biscuit.

    • one year ago
  6. Chlorophyll
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Great job :)

    • one year ago
  7. Chlorophyll
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Now similarly for the Sausage biscuit, can you follow my pattern to work out ?

    • one year ago
  8. HorseCrazyGirlForever
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    I'll try... Expense:42 sausage patties for $9.24 Sale: $1.00 * 42 = $42-$9.24= They make 78 cents on each sausage biscuit.

    • one year ago
  9. Chlorophyll
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    See, you did it yourself =)

    • one year ago
  10. HorseCrazyGirlForever
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Awesomeness! What about the last one? (:

    • one year ago
  11. Chlorophyll
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Open the new post for it, will you! Don't forget taking note and learn it before moving on to the next one, though :)

    • one year ago
  12. HorseCrazyGirlForever
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 1

    Ok!

    • one year ago
    • Attachments:

See more questions >>>

Your question is ready. Sign up for free to start getting answers.

spraguer (Moderator)
5 → View Detailed Profile

is replying to Can someone tell me what button the professor is hitting...

23

  • Teamwork 19 Teammate
  • Problem Solving 19 Hero
  • You have blocked this person.
  • ✔ You're a fan Checking fan status...

Thanks for being so helpful in mathematics. If you are getting quality help, make sure you spread the word about OpenStudy.

This is the testimonial you wrote.
You haven't written a testimonial for Owlfred.