Here's the question you clicked on:

55 members online
  • 0 replying
  • 0 viewing

Relientkluver

  • 3 years ago

I'm buying tools for office I have 23 staff and need to get 2 pens and 1 notebook for each of them. The pens are sold in packets of 8 or 10. I decide to buy just the larger packets of each and save any extra ones. I told my assistant how many packets of pens and notebooks to buy but when he returned I found that he had bought the smaller packets in each case. I am going to buy sufficient extra pens and notebooks that I need for my staff singly. A single pen will cost 12 cents and a single notebook will cost 35 cents. How much do I need to pay for the extra pens

  • This Question is Closed
  1. viktor.ray
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Pens required=23*2=46, Notebooks required=23 Large packets of pen required= 46/10=4.6 packets so I needed to buy 5 large packets and save 4 extra pens. But assistant buys 5 small packets=40 pens. So I still need 6 pens more individually @ 12 cents so cost of 6 extra pens=72 cents Notebooks are neither asked for and nor is there any information given so it's not necessary to calculate it

  2. robtobey
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    \[\text{Ceiling}\left[\frac{23*2}{10}\right]=5 \]\[(23*2)-(5*8)=6 \]\[6*12=72 \text{ cents}\]

  3. Decart
    • 3 years ago
    Best Response
    You've already chosen the best response.
    Medals 0

    Relient K rules

  4. Not the answer you are looking for?
    Search for more explanations.

    • Attachments:

Ask your own question

Sign Up
Find more explanations on OpenStudy
Privacy Policy